28 ŞUBAT PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 11 Temmuz 2012 16:57

ycan2


Demokrasilere yakışmayan, anayasa nın rafa kaldırıldığı, parlamentonun çalıştırılmadığı, halkın seçtiklerinin atananlar tarafından cebren görevden el çektirildiği ortamlardır, darbe ortamları. Güzel ülkemiz darbelerden çektiğini başka hiçbir şeyden çekmemiştir. Hiç kimse kendi ülkesine bundan daha fazla zarar vermemiştir. Çünkü darbeler kendi elit topluluklarını oluşturur, yeni yeni zenginler türer, yeni siyasetçiler çıkar, yeni yüzler görürsünüz, kısa sürede ya çok zengin olur yada siyasette çok hızlı yükselir, bu darbeyi yapanların tasarrufudur. Darbeyi yapan kendini güçlü görendir, genellikle de elinde silahı olandır darbeyi yapan. Çünkü silahın ona verdiği bir güç vardır, o güçle her şeyi yapabileceğini zanneder.


Ama tabii ki yanılmıştır böyle düşünenler, bunu yakın tarihimiz bize ispat ediyor. 27 Mayıs darbesini yapanlar bir fikri iktidara taşımak için yaptılar ama halk oyunlarını bozdu, 12 Mart ve 12 Eylül ‘ün de sonu ortada, ömrünün hitamına doğru, koca koca kudretli generaller mahkeme kapılarında sürünüyorlar.


Ve tabii kökü çok gerilere dayanan Ergenekon yapılanması (ki bu ismi onlara vermeyi kendime yediremiyorum). Farklı isimlerle anıldı, Özel Harp Dairesi, Kontrgerilla, Gladio ve Ergenekon. Meğer 27 Mayıs tan, 12 Mart, 12 Eylül den 28 Şubata ve hatta e-muhtıraya kadar neler olmuş neler, halkı ve ortamı darbelere hazırlamışlar, darbe oluşması için yüzlerce insanın ölmesi, bir o kadar ocağın sönmesi gerekiyormuş, yoksa darbe ortamı oluşmazmış. Bir taraftan şu kadar adam astık, denge sağlayalım karşı taraftan da o kadar adam asalım gibi sapık bir mantık, tabii astığın adamın suçlu olup olmaması önemli değil, birazcık şüphe varsa, sorun yok, hatta daha gerilere gidip “Bunun suçlu olma ihtimali var bunu asalım, bilahare delilleri toplarız” anlayışı ile bir çok insan idam edilmiştir güzel yurdumda.


Gelelim 28 Şubata, neler oldu 28 Şubatta yeni yeni ortaya çıkıyor, halkın seçip getirdiği ama bir kısım zevatın beğenmediği bir iktidar var, bunların ipliğini pazara çıkaralım, Müslüm Gündüz, Fadime Şahin, Ali Kalkancı gibi piyonlarda hazır zaten, onları piyasaya sürelim, Cumhuriyet elden gidiyor, şeriat geliyor, Cezayir olmayız, Devletin kontrolündeki imam hatip okulları şeriat yuvaları haline geldi (Halbuki o okullara eğitimciyi de yöneticiyi de devlet atıyor) buraları kapatalım ama kapatırken belli etmeyelim birkaç okulu daha kapatalım, imam hatip okulları meslek lisesi statüsünde o zaman meslek liselerini engellersek, imam hatip okullarını da engelleriz, memleketin bu kadar imama ihtiyacı yok, bir şekilde bu okulları kapatalım, bunu da meclise yaptıralım ki her şey usulüne uygun olsun. Eğitim 8 yıl ve kesintisiz yapalım, imam hatip okullarının orta bölümlerini kapatırsak, lise çağında imam hatip okuluna gidenleri nasılsa kandırırız. Bu da yetmez Kur’an kurslarını da kapatalım, küçük çocukların kafalarını karıştıralım. Velhasıl mütedeyyin insanlar için bir cadı avı başlatıldı, bir kısım yerlerde başörtülü annesi asker çocuğunu göremedi, bir çok hanım kardeşimizin, başörtüsünden dolayı bir çok resmi kuruma girmelerine engel olundu, provokasyonlar Had safhaya ulaştı, okul birincisi olan başörtülü öğrenciler diplomalarını alamadılar, başörtüsünden dolayı Hipokrat yemini etmiş doktorlar hastalarına bakmadılar, başörtülü diye birçok insan avukatlık ruhsatlarını alamadılar, başörtülü eşimden dolayı bir belediyenin nikah dairesine başvuru dahi yapamadık, neredeyse evlenmemize engel olacaklardı. Eğer halkın tepki göstermeyeceğinden emin olsalardı, İstiklal Marşını 10. Yıl marşı ile değiştireceklerdi, ama Elhamdülillah cesaret edemediler. Bunun etkileri halen devam etmektedir, darbe heveslileri her fırsatta alakalı alakasız her yerde 10. Yıl marşını dayatmaktadırlar. Çeşitli üniversite rektörleri, çeşitli derneklerin başkanları, halktan ve tercihlerinden bihaber STK lar da bu darbe meraklılarına çanak tuttular.


Münferit birçok olay genele yayılarak inançlı, mütedeyyin insanlar sindirildi ve hakları ellerinden alındı, bu örnekleri çoğaltmak mümkün.


Tabii bu oyunun başka yönleri de var, kendine muhafazakar diyen bir çok siyasetçi oyuna geldi, milletvekili pazarları kuruldu, parti liderleri tehdit edildi, sağda yeni bir parti kuruldu, başına cin gibi bir eski siyasetçi konuldu, diğer partilerden istifa ettirilen milletvekilleri bir şekilde o partiye geçirildi, bugün halen siyaset yapan bir çok siyasetçi imam hatip okullarının kapanması yönünde oy kullandı, bu isimler halen siyaset yapan ve yakından tanıdığımız isimler, Merhum Muhsin Yazıcıoğlu her zamanki gibi darbe karşısında net bir tavır almış, bir dava adamına yakışır tavır sergilemiş, halkın oyları ile görev verilenleri ancak halkın azledebileceğini söyleyerek, Türkiye ‘nın ne Cezayir nede Suriye olacağını ve demokratik bir ülke olarak yaşayacağını belirtmiştir.


Durumdan vazife çıkaran elinde silahı olan bir kısım güçlerin, kendilerince uygun ortam hazır olduğunda ve ya olmadıysa bile hazırlandığında demokrasiyi rafa kaldırıp, meclisi saf dışı bırakıp, halkın tercihlerini hiçe sayıp, halka rağmen iktidara gelme çabaları yeni karşılaşılan bir olay değil. Ama bu olaylar her seferinde ülkemizi gerilere, daha gerilere itip, dünya üzerinde demokrasiyi hazmedememiş, ekonomik açıdan geri kalmış, büyük devletlerin kuklası haline gelmiş, düşmanları maskarası olmuş bir hale sokmuştur.


Halktan iktidar ruhsatını alanlar için de sözüm var; onlarda kuru gürültüye pabuç bırakmadan, en ufak bir tazyik te şapkasını alıp gitmeden önce halk bize bu yetkiyi verdi, canımız pahasına da olsa direnelim ve halkın iktidarına anti-demokratik bir şekilde müdahale edilmesine engel olmalıyız demeleri lazım.


Halbuki her şeyin demokrasi çerçevesinde, halkın meclisinde çözülebileceğini bu güçlerde pekala biliyorlar ama işlerine gelmiyor, İnşaallah bundan sonra halkımız seçtiği insanların arkasında durur, seçimlerine saygı göstermeyenlere sandıkta çok iyi bir ders verir de halkın seçimlerini hiçe sayanlar bir daha böyle bir darbe girişimine cesaret edemezler.


YALÇIN CAN


Haberi Paylaş

Yorumlar (0)add comment

Yorum yaz
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Kucult | Buyut

busy
 

    
           


                   

 

tosyaghsi klogo ziraatodasi

Alkaliteburada orjinal logowww.alkaliteburada.com